معرفی باغ جهان نما شیراز

معرفی باغ جهان نما شیراز

معرفی باغ جهان نما شیراز


باغ جهان نما شیراز
شیراز نه فقط شهر بناهای تاریخی که شهر باغ های سرسبز و بهشتی هم هست . در جای جای این شهر باغ ها و بوستان های معروفی را می بینید که عطر گل هایش هر رهگذری را عاشق شیراز می کند. این شهر چهار باغ معروف ارم، باغ جهان گشا، باغ تخت و باغ جهان نما دارد که هر کدام از آن ها ویژگی های خاص و منحصربفرد خود را دارند
باغ جهان نما شیراز

چیزی که باغ های ایرانی را از دیگر باغ ها متفاوت کرده سه ویژگی کلی است:


در همه باغ های ایرانی جوی آبی از وسط باغ می گذرد، اطراف باغ با دیوارهای بلند احاطه شده و در داخل باغ عمارت تابستانی زیبایی قرار دارد. باغ جهان نما تا قبل از حمله تیمور گورکانی به شیراز در اوج سرسبزی و آبادانی بوده است به طوری که تیمور باغی شبیه این باغ را در سمرقند که محل تولدش بود درست کرد و اسم آن را هم جهان نما گذاشت.
این باغ که ۲٫۸ هکتار مساحت دارد و قدیمی ترین باغ شیراز است در دوران صفویه هم اهمیت خاصی داشت بطوری که در سفرنامه های جهانگردان معروف به این باغ زیبا اشاره شده است اما بعد از صفویه با ناامنی هایی که در کشور به وجود آمد باغ تقریبا نابود شد تا اینکه با روی کار آمدن زندیه و قاجاریه دوباره طراوت قبلی خود را بدست آورد.
باغ جهان نما شیراز
در قسمت های مختلف این باغ درختان تنومندی و گل هایی مثل سرو و نارنج، شمشاد سبز، بنفشه، رزهفت‌ رنگ، گل‌های داوودی و اطلسی را می بینید که زینت بخش فضای سبز باغ شده و سرسبزی و طراوت خاصی به محیط باغ داده اند. این باغ هم مثل دیگر باغ های ایرانی برای آبیاری درختان و گل هایش در مسیر رودخانه قرار دارد. در سال ۱۱۸۵ هجری قمری کریم خان اطراف باغ را حصارکشی کرد و در گوشه ای از باغ عمارتی زیبا را ساخت، این عمارت ۸ ضلعی ۴ شاه نشین دارد و در میان شاه نشین هایش اتاق های دو طبقه قرار گرفته اند، یک حوض سنگ مرمر هم در محوطه داخل این عمارت ساخته شده است. در همان زمان اطراف این عمارت خیابان هایی ساخته و درخت و گل کاری های زیبایی کاشته شده که باغ را تماشایی تر کرده است.
باغ جهان نما شیراز
در گوشه ای از باغ عمارت کلاه فرنگی با نمای آجری وجود دارد که کاشی کاری یا نقاشی ای ندارد و تاریخ دانان می گویند احتمالا زینت کاری های آن با گذشت زمان از بین رفته اند. قبلا این عمارت پنجره های چوبی زیبایی داشت که امروز جای آن ها را پنجره های آهنی گرفته است.

دسترسی به باغ جهان نما شیراز:


باغ جهان نما نزدیک ورودی شهر شیراز قرار دارد و خیابان های اطراف آن پر از جاذبه هایی مثل هفت‌تنان، آرامگاه حافظ، و دروازه قرآن است، برای رسیدن به این منطقه می توانید از اتوبوس های مختلفی که به این مسیر رفت و آمد می کنند استفاده کنید.

منبع:الی گشت