روستای گچسر

روستای گچسر

روستای گچسر

- روستای گچسر به دلیل طبیعت بسیار زیبا و قرار گیری باغ لاله ها در نزدیکی آن، در بهار طرفداران زیادی دارد و یکی از مقاصد زیبا به شمار می رود.
- اگر ساکنن پایتخت هستید و به دنبال مقصدی برای گذران یک آخر هفته ی به یادماندنی می گردید، پیشنهاد ما به شما گچسر است.
- این روستا در میان یکی از زیباترین جاده های ایران قرار دارد و همین جاذبه ی آن را چندین برابر می کند.
روستای گچسر
در مسیر روستای گچسر | پیچ و خم های جاده چالوس

برای رسیدن به روستای گچسر باید راهی یکی از زیباترین جاده های ایران شویم که نامش تداعی کنده پیچ و خم های کوهستانی در ذهن ماست. جاده چالوس که با نام رسمی جاده ۵۹ شناخته می شود، از میان شهر کرج در استان البرز آغاز و به شهر چالوس در مازندران منتهی می‌شود. این جاده بی نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی را در خود جای داده و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور به شمار می رود.
با پشت سر گذاشتن هر پیچِ این جاده، منظره ای تازه غافلگیرتان می کند و چشم اندازی خاص را به چشمانتان هدیه می دهد. در این میان جاده های فرعی زیادی وجود دارند که هریک به روستایی منتهی می شود که هر کدام دیدنی های بسیار دارند و در این میان نام گچسر ما را به دنیایی متفاوت می کشاند...

روستای گچسر | تلفیق تاریخ و طبیعت

با فاصله گرفتن از جاده چالوس و پیمودن مسافتی کوتاه به روستای گچسر می رسیم که به سبب دیدنی های طبیعی و تاریخی شهرت زیادی در منطقه دارد. این روستا به عنوان یکی از مقاصد ییلاقی به شمار می رود که در بخش اسارای کرج قرار گرفته و در تابستان و بهار طرفداران زیادی پیدا می کند.
روستاي گچسر قدمتی طولانی دارد و با توجه به آثار بر جا مانده از گذشته می توان این روستا را تعلق به دوران صفوی دانست. گفته می شود به سبب غنای این نطقه از نظر معادن گچ، نام گچسر را بر این روستا نهاده اند و هنوز بقایای کوره های گچ پزی در جنوب آن قابل مشاهده است.
روستای گچسر
دیدنی ها و تفریحات روستای گچسر

در گچسر می توانید به تماشای جلوه های تاریخی و طبیعی بپردازید و از جاذبه های آن لذت ببرید:
۱- غار يخ مراد

با دو ساعت پياده روي و کوهپیمایی سبک از روستای گچسر به غاری زیبا می رسیم که پر از قندیل های یخی است. سرمای درون غار به حدی می باشد که تا خرداد ماه هم می توان این قندیل ها را دید. در فصل بهار به دلیل رویش گیاهان معطر و مناظر زیبا، این غار پذیرای گردشگران بسیاری می شود.

۲- چشمه ولد

چشمه ولد، چشمه ای در جنوب غربي گچسر و شمال غربي دهکده ولد است که آب سرد آن از گروه آب هاي گوگردی است و براي درمان بيماري هاي جلدي، مجاري تنفسي و روماتيسم توصيه می شود.
روستای گچسر ر
۳- رودخانه گچسر

عبور رودخانه گچسر از میان روستا بر طراوت فضا می افزاید و درختان را سیراب می کند. در حاشیه رودخانه درختان گردو و سیب خودنمایی می کنند و جوش و خروش آب در فصول پر آب تصویر خاصی را به نمایش می گذارد.
۴- جاذبه های تاریخی

در کنار طبیعت زیبا، تاریخ نیز در این روستا نشانه هایی را برجای گذاشته است که عبارتند از:
* پل سنگی: در دو کيلومتري گچسر، پلي سنگي با معماري ويژه به چشم می خورد که قدمت آن به دوره ايلخاني باز می گردد و نشانه هایی از مرمت در دوره صفویه دارد.
* کاخ رضاشاهی: کاخ رضاشاه، بنایی متعلق به دوره پهلوی اول است که نامش از تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۷۵ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این کاخ همزمان با عملیات ساخت تونل کندوان ساخته شد تا رضاشاه در آن اقامت نماید و بر ساخت تونل نظارت کند.
روستای گچسر
* کوره های گچ پزی: در فاصله ۳ کيلومتري از جنوب گچسر کوره های گچ پزی قرار دارند که قدمتشان به دوره قاجار باز می گردد. این کوره ها دارای یک تنه ی استوانه ای هستد که سنگ های گچ در آن قرار می گرفته و کوره ای دارند که در آن زمان با هیزم تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد گرم می شده است.

منبع:کارنوال